úterý 29. dubna 2025

Trojnásobek času, dvojnásobek peněz. Elektronizace zákonů se nepovedla

Elektronizace českých zákonů měla trvat tři roky, od roku 2017 do roku 2020, reálně však potrvá devět let. Ministerstvo vnitra tvorbu elektronického systému prodloužilo až na rok 2026.

digitalizace zákonů

Ministerstvo vnitra podle Nejvyššího kontrolního úřadu zásadně pochybylo.
Zdroj: pixabay.com

  • Ministerstvo vnitra podle Nejvyššího kontrolního úřadu zásadně pochybylo.
  • Zdroj: pixabay.com

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil záměr Ministerstva vnitra vytvořit informační systém pro tvorbu a vydávání právních předpisů elektronickou cestou. Ministerstvo navíc plánované výdaje navýšilo na dvojnásobek. Původně měla elektronizace stát 482 milionů korun.

Systém se měl skládat ze dvou částí, elektronické Sbírky zákonů a mezinárodních smluv, e-Sbírky, a elektronické tvorby právních předpisů e-Legislativa. V současnosti je v provozu pouze e-Sbírka.

Elektronický systém měl navíc vzniknout hlavně díky spolufinancování z evropských fondů. Ty měly pokrýt až 81 procent výdajů. „Při řízení projektu Ministerstvo vnitra selhalo. Jeho realizaci prodloužilo o šest let a rozpočet projektu téměř zdvojnásobilo na 903 milionů korun. Podíl zapojení evropských fondů se po změnách projektu snížil na 42 procent, zatímco podíl státního rozpočtu se zvýšil z původně plánovaných 19 na 58 procent. Veškeré dodatečné výdaje, které se nakumulovaly opakovanými žádostmi o změnu, jsou totiž hrazeny ze státního rozpočtu,“ shrnul výsledky kontroly Stanislav Koucký z Nejvyššího kontrolního úřadu.

Samotná e-Sbírka navíc nepracuje bez problémů. Po určitou dobu zobrazuje novelizované zákony v původním neaktuálním znění. Uživatelé se to ale nedozví. Hlavní příčinou této chyby je zejména nutnost nové zákony digitalizovat a následně potvrdit prostřednictvím dodavatelů. Vzniká tak časová prodleva mezi vyhlášením nových právních předpisů a jejich zveřejněním v e-Sbírce.

Podle kontrolorů ke všemu ministerstvo vydalo 581 milionů korun neoprávněně, uzavíralo totiž zásadní dodatky ke smlouvě v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Jana Černochová
Domácí

Černochová navrhuje zvýšení platů vojáků. Dostat by měli přes osm tisíc

Nejvyšší kontrolní úřad
Ekonomika

Schodek rozpočtu zůstává vysoký, NKÚ varuje před rostoucím dluhem

Nejvyšší kontrolní úřad
Domácí

Propagace fondů EU přinesla výsledky, ale i nedostatky v zakázkách, uvádí NKÚ

migranti
Domácí

Vnitro připravilo přísnější pravidla pro azyl a rychlejší vyhošťování cizinců