pátek 22. listopadu 2024

Třicet let bez Cobaina. Poslední rocková hvězda si svůj osud vybrala sama

Nikdy nechtěl být známou osobností, přesto je poslední, skutečně velkou rockovou hvězdou celé hudební historie. Dnes je to přesně 30 let, co se zastřelil frontman grungeové legendy Nirvana Kurt Cobain.

49750208577_8542f22ee3_b

Kurt Cobain při vystoupení v pořadu MTV Unplugged v New Yorku půl roku před svou smrtí.
Zdroj: Flickr

  • Kurt Cobain při vystoupení v pořadu MTV Unplugged v New Yorku půl roku před svou smrtí.
  • Zdroj: Flickr

Jeho tvorba ovlivnila životy milionů lidí na světě a jeho život by mohl být typickým příběhem amerického snu. Jenže ten úspěch, kterého Cobain s Nirvanou doslova přes noc docílil, jej zastihl nepřipraveného a jen prohloubil jeho tehdy začínající drogovou závislost. Albem Nevermind, které se stalo v roce 1991 celosvětovým hitem a z vrcholu hitparád vyhnalo i tehdejší novinku Michaela Jacksona, však začal také příběh jeho konce. Dva roky poté, co Nevermind dosáhlo čela amerického žebříčku, je z Cobaina troska, která má za sebou řadu předávkování heroinem a i když další album In Utero je znovu velice úspěšné, zlomem se pro muzikanta stává 1. březen 1994, kdy se rozhodl italském hlavním městě Římě, že spáchá sebevraždu. Vzal si tak silnou dávku heroinu, že skončil v nemocnici, kde lékaři museli bojovat o jeho život.
Tehdy byl ženatý se zpěvačkou kapely Hole a neúspěšnou herečkou Courtney Love, s níž měl dceru Frances Bean Cobain, ovšem šťastný nebyl. Když se rozhodl rozpustit Nirvanu, poslala jej Courtney na léčení do Los Angeles, věříc v nový začátek. V protidrogovém centru Cobain vydržel jediný den.
Do svého domu do Seattlu dorazil 2. dubna nad ránem. Už nevycházel, ani nezvedal telefon, na který se mu pokoušeli dovolat kamarádi i manželka. Co přesně se stalo dne 5. dubna 1994 proto zůstává trochu obestřeno rouškou tajemství. Nejpravděpodobnější scénář je, že se Cobain ráno probudil a odešel do místnosti nad garáží. Tam napsal dopis na rozloučenou, kde apeloval i na svou manželku: „Courtney, prosím tě, žij dál, kvůli Frances, aby se jí žilo líp. Beze mě bude šťastnější. Miluju tě. Miluju tě.“ Z pouzdra vytáhl zbraň a natáhl do stříkačky koňskou dávku heroinu. I ta by stačila k tomu, aby už se z drogového rauše nikdy neprobral. Ještě předtím stačil odjistit kulovnici, vložit ji do úst a zmáčknout kohoutek… V tu chvíli jeho život vyhasl a v témže okamžiku skončila i velká a pozoruhodná kariéra Nirvany.
Dopad na hudební i společenskou scénu byl obrovský. Další dva roky se proto nazývají cobainománií, ovšem jeho odkaz a jeho hořké a nihilistické skladby dosud zcela nezestárly, o čemž svědčí i prodejnost alb, které se dodnes drží v hitparádách.

Zajímavostí je, že ve stejný den, tedy 5. dubna, ovšem roku 2002 zemřela další ikona stylu grunge, frontman Alice In Chains Layne Staley. Toho zabila dlouholetá drogová závislost.


Autor: Jan Skala

Související

Voltaire
Zahraniční Výročí

Génius osvícenství a mistr satiry Voltaire se narodil před 330 lety

carrots_vegetable_food_fresh_fresh_vegetables_organic_orange_natural_food-664500
Zahraniční

Vražedná mrkev. Američanka zemřela poté, co snědla zeleninu s bakterií E.coli

OK8
Divadlo Výročí

Helena Štáchová nebyla první Mánička. Její hlas se však stal neodmyslitelným

Pohled na Suezský průplav.
Zahraniční Výročí

Suezský průplav byl otevřen před 155 lety