Třetina mladých Čechů má v mobilu citlivé fotografie

Průzkum odhalil, že polovina uživatelů nechrání citlivé údaje ve svém telefonu.

mobil žena

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

V chytrých telefonech mají uživatelé čím dál více citlivých údajů a osobních informací. Kvůli tomu roste nebezpečí kyberútoků, jelikož se útočníci v posledních letech odklánějí od osobních počítačů ke smartphonům. Průzkum společnosti Samsung zjistil, jak si Češi chrání soukromí na svých mobilech.

Většina (80,7 %) dotazovaných si zamyká displej svého smartphonu. Častěji tak činí muži (84,3 %). Téměř čtvrtina žen si displej u smartphonu nezamyká vůbec. Se zvyšujícím se věkem roste počet lidí, kteří si smartphone nezamykají. Ve věku od 18 do 26 let nemá zamčený displej jen osm procent lidí, zatímco ve věku 54 až 60 se jedná o třetinu.

Ve smartphonech si Češi často uchovávají citlivý obsah. Nejčastěji se choulostivé fotografie objevují ve smartphonech mladých lidí ve věku 18 až 26 let. Téměř každý třetí mladý člověk má v telefonu fotky citlivého charakteru. Přes 88 procent žen si do telefonu citlivé fotografie neukládá.

Oprávnění aplikací více než třetina Čechů neřeší. O oprávnění aplikací se nejméně zajímají vysokoškolsky vzdělaní respondenti (47 %), zatímco u lidí se základním nebo středoškolským vzděláním je to lehce nad 60 procent.

Aktualizace mobilního systému odkládá polovina žen a 35,7 procent mužů na později, čímž ohrožují bezpečnost dat, která mají uložena v telefonu. Pouze polovina Čechů má ve svém smartphonu nainstalovaný antivirový program.

Autor: Šimon Mitro

Související

Zimní Praha
Domácí Zajímavosti

V Praze žije o 200 tisíc lidí víc, než uvádí ČSÚ. Vyplývá to z dat SIM karet

zaměstnanec
Ekonomika

Průměrná mzda v Česku překročila 42 tisíc korun

nákup
Domácí Jídlo

Češi šetří na jídle. Nejvíce omezili mléko a mléčné výrobky

důchodce
Domácí Zajímavosti

Češi stárnou. V roce 2050 bude necelá třetina obyvatel starší 65 let