Špionážní balon ve vašem telefonu – tak označuje řada lidí síť TikTok. Ta totiž shromažďuje o uživatelích velké množství informací. Provozovatel tak třeba pozná, jaké další aplikace máte na instalované a kdy je spouštíte. Obsah soukromé komunikace se ukládá na servery čínské společnosti ByteDance, které TikTok patří. Síť pravidelně kontroluje, kde se nachází vaše zařízení, má přístup ke všem kontaktům, zná telefonní číslo, všechny uživatelské účty používané na zařízení, dokáže číst a měnit údaje v kalendáři nebo může sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele, třeba stisknutí kláves na obrazovce.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v České republice doporučuje odstranění aplikace z telefonů státních institucí. Spojené státy, Kanada či Austrálie už také zakázaly používání TikToku na vládních telefonech. Američané vyhrožují celostátním zákazem, pokud se čínští majitelé nezbaví svého vlastnického podílu. Obávají se předávání dat čínské vládě.
V příštím týdnu vystoupí zakladatel této populární sociální sítě Shou Zi Chew před americkým Kongresem, kde by měl objasnit způsob nakládání s uživatelskými daty a nastínit budoucí ochranu osobních údajů.