pondělí 31. března 2025

Thajští výzkumníci objevili nový druh modrého pavouka

V Thajsku se vědcům podařilo objevit doposud nepopsaný druh tarantule. Pavouk je specifický svým modrofialovým zabarvením, které je v přírodě velmi neobvyklé a vzácné.

95CF620C-1689-4ABE-AE65-7B676D5DC5CB

eletric-blue tarantula
Zdroj: Zookeys

  • eletric-blue tarantula
  • Zdroj: Zookeys

V provincii Pha-Nga v jižním Thajsku nalezl výzkumný tým v čele s Narinem Chomphuphuangem fascinující druh tarantule žijící v dutinách stromů mangrového lesa. Přizpůsobivý pavouk se stal díky svému modrofialovému zabarvení nejvzácnějším druhem tarantule na světe. Jeho fascinující barva nohou, kusadel a krunýře není způsobená modrým pigmentem, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale odrazem lomu světla z jeho chloupků. Intenzita zabarvení je navíc odlišná vzhledem k věku a pohlaví pavouka.

Vědeckému týmu se pro náročné podmínky v terénu povedlo odchytit pro účel dalšího výzkumu pouze dva kusy nově pojmenovaného pavouka Chilobrachys Natanicharum, v překladu elektrizující modrá tarantule. Vědci na sebe mohou být náležitě pyšní. Není to tak dávno, co v obdobném složení badatelů našli v bambusových stoncích neznámý druh sklípkana, který byl pojmenován Taksinus Bambus.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: CNN

Související

vlk
Zahraniční Fauna

Vlků v Evropě přibývá. Zemědělci se obávají škod

profimedia-0981435549
Zahraniční

Zemětřesení v Myanmaru zastavilo občanskou válku. Mrtvých už je 1 600

Kocour s nejdelším ocasem na světě
Zahraniční Fauna

Mainská mývalí z Minnesoty je kočičím rekordmanem. Má nejdelší ocas

Snímek obrazovky_28-3-2025_161752_x.com
Zahraniční Video

Silné zemětřesení bude stát tisíce životů, miminku se při něm zastavilo srdce