Růst tetřeví populace na Šumavě a v Bavorském lese potvrdil poslední genetický monitoring provedený na přelomu roku 2022 a 2023, podle kterého je v této oblasti přibližně 867 jedinců. To je výrazný nárůst oproti předchozím obdobím, kdy bylo napočítáno 556 tetřevů v letech 2009 a 2011 a 605 v letech 2016 a 2017.
„Nárůst populace nás mile překvapil. Pokud bude tento trend pokračovat, tetřevi mají zajištěné dlouhodobé přežití,“ říká ředitelka Národního parku Bavorský les Ursula Schuster. Populace se nejvíce koncentruje v jádrových oblastech parků, kde probíhají nerušené přírodní procesy a přístup je omezený na vyznačené turistické trasy.
Zvětšení území bez lidských zásahů, které vzrostlo z 31 tisíc hektarů v roce 2017 na 47 tisíc hektarů v roce 2023, výrazně přispělo k růstu populace. Polomy a kůrovec zde vytvářejí rozmanité lesy vhodné pro tetřeva. Omezení vstupu do jádrových území je dalším faktorem, který podporuje růst počtu těchto ptáků. „Tetřev se sice vyskytuje i v oblastech s volným přístupem, ale jeho početnost je výrazně vyšší v regulovaných lokalitách,“ vysvětluje náměstek ředitele NP Šumava Martin Starý. Dlouhodobé omezení vstupu se ukazuje jako klíčové pro ochranu tohoto druhu, zejména během zimy a odchovu mláďat.
Výsledky monitoringu čekají ještě podrobnější analýzu. Další genetický monitoring tetřeva na Šumavě a v Bavorském lese je plánován před rokem 2030.