neděle 21. dubna 2024

Termohrnky obsahují olovo, dospělým lidem však nebezpečí nehrozí

Výrobce potvrdil, že těsnění hrnků olovo opravdu ukrývá. Odmítá však tvrzení, že by mohly být zdraví škodlivé. Na olovo by měly dávat všeobecně pozor především těhotné ženy a matky malých dětí pro, které je toxická látka nebezpečná.

EDEB5261-820A-462A-9C4F-417F0C941C5C

Ilustrační fotografie.
Zdroj: instagram stanley-brand

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: instagram stanley-brand

Mnoho odborníků varuje před zdraví škodlivým olovem, se kterým by člověk neměl přijít do přímého kontaktu. Podle lékařů může silně toxický těžký kov způsobit celou řadu problémů, například nemoci ledvin, poruchy tvorby hemoglobinu, chudokrevnost, zažívací potíže a vývojové vady. Nebezpečný je zejména pro těhotné nebo kojící ženy a malé děti.

Problém s olovem řešil také výrobce nesmírně populárních termohrnků Stanley, který k výrobě těsnění používá látku s malým množstvím olova. Stejně to prý dělají i další výrobci. Odmítá ale, že by mohlo jít o výrobek nebezpečný zdraví. Lidé totiž s vnitřkem těsnění vůbec při běžné manipulaci s ním do styku nepřijdou.

Už v minulosti musela z trhu zmizet celá řada výrobků obsahující jeden ze čtyř nejjedovatějších kovů na zemi, který se v těle nenápadně hromadí. Šlo o dětská nerezová pítka značky Tiblue, nebo kelímky PandaEar, které jsou také z nerezové oceli. Dost často dochází k zákazu prodeje dětských hraček z asijských zemí, látka se také objevila i v dětských botičkách z Číny.

Autor: Zuzana Beranová

Související

800px-Arak_Heavy_Water4
Zahraniční

Írán chce novou jadernou dohodu. Už o ní jedná i se Spojenými státy

GLjtk6-XEAEvzr0
Zahraniční

Zelenskyj: Pomoc zachrání Ukrajině život. Zacharovová: Zemře mnohem více lidí

US_Capitol_west_side
Zahraniční

Americká pomoc Ukrajině prošla. Polovina Republikánů byla pro

27300313881_91539765e5_b
Zahraniční

Duda směrem k Rusku: Jsme připraveni mít na svém území jaderné zbraně