Tak teplá nebyla oceánská voda posledních 400 let. S takovým tvrzením přišla skupina univerzitních vědců z Austrálie, kteří se dlouhodobě zabývají měření teploty vody u tohoto nejmenšího kontinentu a dávají jej do souvislosti se změnami klimatu. Podle nich byla teplota vody, o odkazem na data od roku 1618 po staletí stabilní, ovšem zlom přišel po roce 1900, kdy hodnoty začaly stoupat a od té doby se tento trend nezastavil.
The #GreatBarrierReef is under significant pressure, with warming sea temperatures and mass coral bleaching.
— University of Melbourne (@UniMelb) August 8, 2024
In new research published today, Dr Benjamin Henley from @SciMelb shares evidence of the impact of rising sea surface temperatures have → https://t.co/a8OED9N1H8 pic.twitter.com/weOVenYnCC
Tento trend však není pouze živnou půdou pro tropické bouře a hurikány, ale také ohrožuje Velký bariérový útes, který je největší svého druhu na celém světě. Teplá voda totiž způsobuje bělení korálů, což na celý ekosystém, který se rozkládá na délce 2400 kilometrů podél státu Queensland, vystavuje riziku vymírání různých druhů.
„Svět ztrácí jednu ze svých ikon,“ uvedl Benjamin Henley, akademik z University of Melbourne a jeden ze spoluautorů studie.