Britské pobřeží zažívá mimořádnou mořskou vlnu veder. Vody Severního moře, Lamanšského průlivu i u irského pobřeží jsou místy až o čtyři stupně teplejší, než je běžné. Podle vědců jde o nejteplejší duben a květen za posledních 45 let, což vyvolává obavy z dopadů na mořské ekosystémy i pobyt lidí u moře.
Zvýšené teploty jsou částečně důsledkem nezvykle suchého a slunečného jara. Vysoký tlak blokoval příchod chladnějšího a vlhčího počasí, což vedlo k rychlému ohřevu nejen pevniny, ale i mořské hladiny. K tomu přispívají slabé větry a silné sluneční záření, které mořskou vodu „přihřívají“.
Mořské vlny veder narušují rovnováhu v oceánech. Mění se rozmnožovací cykly ryb, rozmnožují se škodlivé řasy a přibývá medúz, které mají rády teplé vody – jejich výskyt u britských břehů vzrostl po poslední vlně veder o 32 %. Zatím nedošlo k masovému úhynu mořských živočichů, ale odborníci varují, že může jít o začátek závažnějších změn.
Ačkoliv se může mořská vlna veder na pár dní zmírnit, předpovědi naznačují návrat suchého a teplého počasí. Teplé moře může zvýšit i teploty na pevnině – stejně jako loni v květnu, kdy podobná vlna veder přispěla k výjimečným vedrům v Británii.
Oceány fungují jako tepelný rezervoár a letošní vývoj naznačuje, že rok 2025 se může zařadit mezi nejteplejší v historii měření. Britský meteorologický úřad varuje, že šance na nadprůměrně horké léto je více než dvojnásobná. Moře tak může být předzvěstí toho, co brzy čeká i pevninskou Evropu.