Tchaj-wan nemá za sebou jen největší vojenské cvičení, ale i do celé věci se zapojilo i civilní obyvatelstvo, protože na celém ostrově panují stále větší obavy před čínským útokem. Peking totiž Tchaj-wan považuje stále za své území, ačkoliv hlavnímu mstu Tchaj-pej dal řadu autonomních pravomocí, ale samotní Tchajwanci chtějí úplnou samostatnost. V tom je podporují jak Spojené státy, tak zbylé země Severoatlantické aliance.
Před čínským útokem proto varoval i generální tajemník NATO Mark Rutte, který uvedl, že prezident Si Ťin-pching bude chtít využít v tomto ohledu ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž by pro odvedení pozornosti měl nařídit útok své armády na některou z aliančních zemí.
Peking už dříve uvedl, že v roce 2027 bude připraven zasáhnout proti tchajwanským separatistickým tendencím silou. Tomu by odpovídala i současná vojenská cvičení čínské armády, kdy její lodě krouží kolem ostrova.
Taiwan simulates Chinese invasion while the PLA practices launching one.
— Ian Ellis (@ianellisjones) July 10, 2025
As Taipei started exercise Han Kuang, Beijing responded in kind. New video shows a PLA armored amphibious unit conducting "naval formation training at sea" in Fujian—directly across the strait from Taiwan. pic.twitter.com/istGImTnRy