Spojené státy minulý měsíc uvalily 32procentní clo na dovoz z Tchaj-wanu, v rámci širší obchodní politiky zaměřené na všechny partnery. Dočasně však clo snížily na deset procent na dobu 90 dnů, aby umožnily jednání. Tchajwanský prezident Lai Ching-te v reakci hovořil o „třenicích mezi přáteli“ a projevil optimismus ohledně vyjednávání s Washingtonem.
Ve výročním projevu Lai ocenil dlouhodobou spolupráci s USA a vyzdvihl vzájemnou důvěru. „I když se vyskytnou rozdíly, otevřený dialog může vztahy prohloubit,“ řekl. USA zůstávají nejdůležitějším neoficiálním spojencem Tchaj-wanu, především kvůli hrozbám z Číny.
Lai zároveň zdůraznil, že Tchaj-wan bude posilovat svou obranyschopnost – nákupem zbraní i vlastní výrobou. Otevřel ale i možnost dialogu s Pekingem, pokud bude založen na vzájemném respektu. „Jsme připraveni jednat, pokud bude zachována důstojnost,“ prohlásil.
Prezident zároveň podpořil zahraniční investice, zejména z USA. Americká firma Nvidia oznámila otevření nové pobočky v Tchaj-peji i výstavbu AI superpočítače ve spolupráci s TSMC, Foxconnem a vládou. Tchajwanský technologický gigant TSMC už dříve slíbil investice do tří továren v Arizoně za více než 165 miliard dolarů.
Lai ale čelí kritice kvůli návrhu zrušit cla na americké zboží výměnou za vstřícnost USA. Tento plán, který by mohl zvýšit dovoz amerických potravin, vyvolal protesty tchajwanských zemědělců. Prezident tak bude muset hledat rovnováhu mezi diplomatickými vztahy a domácí podporou.