Jedním z nich je bývalý hotel Nimrod u Mariánských Lázní. Funkcionalistická stavba ze 30. let minulého století má elegantní linie, které dávají tušit někdejší slávu. Bývalé rekreační zařízení bylo po roce 1948 znárodněné, po revoluci krátce změnilo majitele a od 90. let začalo chátrat. O objekt se vedly spory, mluvilo se o jeho možném prodeji či přestavbě, ale všechny plány zůstaly jen na papíře. Dnes dům zarůstá křovím a postupně upadá v zapomnění, přesto stále přitahuje zvědavce a milovníky nadpřirozena. Koluje o něm řada historek. Lidé, kteří v jeho blízkosti nocovali, prý viděli v hotelu světlo, slyšeli hlasy i kroky, i když je budova už léta prázdná.

Podobný příběh má i hájenka ve Výšince na Trutnovsku. Na první pohled nenápadný dům hluboko v lese upoutal pozornost poté, co v roce 2001 vyhořel. Objekt má ale strašidelnou i historii, v 50.letech tamy někdo vyvraždil šestičlennou rodinu. V okolí domu navíc pohřbívali Židy, kteří nepřežili pochody smrti. Obyvatelé Výšinky tvrdí, že za soumraku je slyšet, jak v hájence někdo vyhazuje nádobí z kredence.

Tíživou atmosféru má areál bývalé dětské psychiatrické léčebny v Dubí u Teplic. Od 60. let sloužil jako specializované zařízení pro děti s duševními poruchami. A nebylo to zrovna mírumilovné prostředí. Na dětech lékaři údajně zkoušeli podávání LSD nebo léčbu elektrošoky. Dnes budova zeje prázdnotou, je v ní jen starý nábytek, který chátrá. Místní ale tvrdí, že se z ní často ozývá dětský nářek.

Bývalé plicní sanatorium v Kostelci nad Černými lesy má také závoj tajemna. Otevřelo se v roce 1901, později se specializovalo na léčbu tuberkulózy. Od roku 1971 jej využívala sovětská armáda jako vojenskou nemocnici. Po jejím odchodu zůstal areál prázdný. Přes snahy o jeho záchranu nebo nové využití zůstává většina pavilonů neudržovaných. Budova má strašidelnou atmosféru, uvnitř se navíc najde ještě hodně osobních věcí bývalých pacientů, a tak místo láká fotografy i milovníky záhad.