středa 2. dubna 2025

Tábory měnily člověka v novodobého otroka. Rozhodlo se o nich před 75 lety

Propracovanou síť pracovních táborů vytvořili komunisté podle sovětského vzoru. I oni tam zavírali zejména své politické oponenty.

pracovni-tabor-vojna

Tábor Vojna u Příbrami byl jedním z největších.
Zdroj: komunismus.cz

  • Tábor Vojna u Příbrami byl jedním z největších.
  • Zdroj: komunismus.cz

Když Klement Gottwald, tehdy jako novopečený předseda KSČ, pronesl v roce 1929 památnou větu, že se do Moskvy jezdí učit jak svým nepřátelům zakroutit krkem, nikdo to nebral příliš vážně. Jenže uplynulo dvacet let a tehdejším posměváčkům jejich úsměv ztuhl. Bylo přesně osm měsíců od chvíle, kdy se komunisté chopili moci a 25. října 1948, tedy přesně před 75 lety, byl schválen zákon o takzvaných Táborech nucených prací. Ty v následujících letech posloužily pro komunisty právě jako nástroj vůči jejich nepřátelům.

Za ostnatými dráty končil kde kdo. Mířili tam zejména názoroví oponenti, tedy předúnoroví politici a nacističtí kolaboranti. Skončili tam i sedláci, kteří nechtěli vstoupit do JZD, stejně jako západní letci nebo představitelé inteligence, kteří nesouhlasili s politikou KSČ. Ze své víry tam měli být prací převychováni také kněží a další řeholníci. Na odsouzení nebyl třeba ani soud. Na dva roky tam kohokoliv mohl poslat pouze Národní výbor či tříčlenná komise složená z komunistických funkcionářů.

Tábory, které začaly pomalu mizet po smrti Gottwalda a Stalina v roce 1953, se vyznačovaly krutými poměry, kdy lidé byli nuceni pracovat ve špatných podmínkách, bez ochranných prostředků. Ubytování byly v buňkách, kam zatékalo, dřevěnými stěnami profukoval v zimě ostrý vítr a leckdy ani nebylo čím topit. Stovky lidí proto své uvěznění nepřežily. 

Autor: Jan Skala

Související

482338651_9438695092833749_5624501233472798668_n
Zahraniční

Jeden mrtvý, čtyři zavřená letiště. Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu

GlTFa0JX0AAQCuQ
Zahraniční

Abcházie dostane ruskou elektřinu. Za Putinem přijel její nový prezident

001
Domácí Výročí

Výzva Kupředu, zpátky ni krok, ztvrdila převrat. Podepsala ji i dlouhá řada herců

09-Artur-London-1-1024x576
Domácí Výročí

Artur London přežil zázrakem běsnění, měl být popraven se Slánským