pondělí 4. března 2024

Systém parkovacích zón v Praze se změní

Pražský magistrát změní systém parkovacích zón. Cílem je prý zlepšit životní prostředí.

ulice Prahy

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / @svetjekolem

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / @svetjekolem

Pražský magistrát představil plány na úpravu systému parkovacích zón, které zahrnují několik významných změn. Záměrem má být zlepšení životního prostředí a efektivity parkování v hlavním městě. Mezi hlavní novinky patří zrušení přenosných parkovacích oprávnění a parkování zdarma pro elektromobily. Naopak magistrát zavádí celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, novou možnost měsíčního placení parkovného a povolení pro zásobování. Přestože rozsah parkovacích zón zůstane beze změn, cena parkovného bude ještě předmětem jednání.

Nově budou k dispozici návštěvnické celoměstské paušály s odstupňovanými cenami podle typu vozidla, kde majitelé elektromobilů či vozidel na vodík budou mít nižší sazby. Změny se dotknou také parkovacích hodin, které budou zrušeny kvůli možným zneužitím, zejména v centru Prahy. Parkování zdarma pro elektromobily bude do konce tohoto roku ukončeno, s důrazem na vytvoření vyhrazených míst u dobíjecích stanic.

Novinkou bude povolení pro zásobování s dvěma variantami pro zásobujícího a zásobovaného. Řidiči budou moci vybrat povolení na 15 minut nebo na půl hodiny, s cílem omezit parkování dodávek na chodnících. Ekologicky šetrnější vozidla budou odměněna nižšími poplatky. Magistrát ročně utrží kolem půl miliardy korun na poplatcích z parkovného.

Autor: Šimon Mitro

Související

Pražský hrad.
Domácí

Pražský hrad se 10. března otevře veřejnosti

železnice
Domácí

Vlakové spojení mezi Kolínem a Prahou se zlepší

428433341_7888101084533743_7061345983840848821_n
Domácí Video

Thor musí vyklidit smrdutý petiční squat. Tvrdí, že jde o politický proces

Bývalý americký prezident Bill Clinton. Foto z roku 2016
Domácí Česká politika

Bill Clinton přijede do Prahy. Přijal pozvání Petra Pavla