"Co císařpán řídí, dobře řídí," tvrdilo se tehdy za dob Rakouska-Uherska a stojí to tak psáno i ve slavné knize Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Císařpán, v tomto případě myšleno František Josef I., řídil celé Rakousko a od roku 1866 i Uhersko, dlouho, celých 68 let a během té doby se stal symbol zastaralosti a zkostnatělosti celé monarchie. Když však nastupoval 2. prosince 1848, tedy přesně před 175 lety na trůn, byl plný ideálů a myšlenek na reformy, které z velké části však nikdy neuskutečnil.
Cestu k moci nad rakouským císařstvím mu stejného dne otevřela abdikace jeho předchůdce a strýce Ferdinanda I. Dobrotivého, který byl k opuštění rakouského trůnu donucen a abdikaci oznámil v Olomouci. První dvě desetiletí na trůně však František Josef I. neslavil velké úspěchy, protože v roce 1859 prohrál válku s Itálií a o sedm let později i s Pruskem a byl donucen se spojit s Uherskem.
Mnohem více popularity mu přineslo několik reforem na konci devatenáctého století, které však už jako starý muž prováděl z donucení, kdy uznal, že doba staré pořádky už překonala. Byl to také František Josef I., kdo v roce 1914, po zavraždění svého synovce a nástupce Františka Ferdinanda D´Este v Sarajevu, podepsal slavný manifest Mým národům, čímž rozpoutal první světovou válku, jejíhož konce se však nedožil. Zemřel v roce 1916 a jeho říše jej přežila o pouhé dva roky.
Symbol zkostnatělé monarchie. Před 175 lety nastoupil na trůn František Josef I.
- Zahraniční
- 2. prosince 2023 12:13
- 2 minuty čtení
Když před 175 lety nastupoval František Josef I. na rakouský trůn, jistě netušil, že na něm stráví 68 let. Dodnes je symbolem starého mocnářství.
Související
Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety
Dne 10. ledna 1920 byla oficiálně založena Společnost národů, když vstoupil v platnost její pakt, který ratifikovalo 42 zemí v roce 1919. Tento krok měl za cíl zajistit trvalý mír po první světové válce.
- 1 minuta čtení
Vánoční příměří slaví 110 let
Na Štědrý den 1914 došlo k nečekanému příměří mezi německými a spojeneckými vojáky, kteří si vyměnili dárky a zpívali koledy.
- 1 minuta čtení
Před 125 lety začala Hilsneriáda. Dodnes se však usiluje o zvrat celého procesu
Nebývalou vlnu antisemitismu zvedl případ Leopolda Hilsnera, který se začal projednávat přesně před 125 lety. Dodnes se však žádá o jeho revizi.
- 2 minuty čtení
110 let ztracený britský křižník z první světové války byl nalezen v Severním moři
Potápěči našli vrak britské válečné lodi, kterou během první světové války potopil německý ponorkový torpédoborec. HMS Hawke, která byla torpédována 15. října 1914 v Severním moři, si vyžádala přes 400 obětí.
- 1 minuta čtení