čtvrtek 3. dubna 2025

Světovým unikátem se chlubí pražská botanická zahrada

Unikátní rostlinou, kterou už není možné spatřit ve volné přírodě, se chlubí pražská botanická zahrada. V expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana je k vidění nejmenší leknín na světě nazývaný leknín trpasličí.

leknín trpasličí

leknín trpasličí
Zdroj: Botanická zahrada Praha

  • leknín trpasličí
  • Zdroj: Botanická zahrada Praha

Celá rostlina tohoto druhu by se vešla na jeden list běžných leknínů, které známe z vodních ploch. Do roku 2008 se vyskytovala pouze v jediném termálním prameni ve Rwandě. Tam kvůli odvodnění zcela vyhynula. Poslední rostoucí exempláře poskytly semenáčky, které se díky výměnnému programu dostaly do londýnské botanické zahrady. Následně se podařilo vypěstovat třicet mladých rostlin a zachránit druh před úplným vyhynutím.

Za posledních deset let se leknín trpasličí rozšířil do botanických zahrad po celém světě. Kromě Prahy se pěstuje i zahradách v Liberci, Plzni nebo Třeboni.

Leknín trpasličí je rostlinka je skutečně miniaturní – průměr jednoho trsu je do 25 centimetrů a jeden dospělý list měří obvykle tři až čtyři centimetry. Oproti tomu list největší leknínovité rostliny na světě – viktorie královské může ve volné přírodě dosáhnout až průměru tři metry. Leknín trpasličí má drobné bílo-žluté květy, které se rozevírají z rána a zavírají se během odpoledne. Rozkvést může kdykoliv během roku.

Autor: Andrea Jančová
Zdroj: Botanická zahrada Praha

Související

65bd2ebc-radio-free-europe
Domácí

Nejistota trvá. Zaměstnanci Svobodné Evropy dostávají neplacené volno

České Budějovice nádraží
Domácí

Trať do Budějovic se zkrátí a zrychlí

Praha
Domácí

Počet obyvatel Prahy pořád stoupá. Oficiálně překročil 1,3 milionu

Nádraží Bubny v Praze
Domácí

Nádraží Bubny se promění v památník holokaustu, práce začnou letos