Globální hospodářství zpomaluje. Podle nové zprávy OSN (UNCTAD) poroste letos světová ekonomika jen o 2,3 procenta, což je pod hranicí 2,5 procent, považovanou za práh recese. Tempo růstu je navíc výrazně nižší než v obdobích před pandemií covidu-19.
Hlavními důvody jsou obchodní spory, nestabilita na finančních trzích a rekordní míra nejistoty. Nedávná cla a další protekcionistická opatření narušují globální dodavatelské řetězce a brzdí investice i zaměstnávání.
Zpomalení postihne všechny regiony, ale nejvíce ohroženy jsou chudší státy. Mnohé z nich čelí kombinaci oslabujícího hospodářství, rostoucího dluhu a zhoršujících se finančních podmínek. UNCTAD varuje před "dokonalou bouří" v nejzranitelnějších ekonomikách.
V USA se očekává prudké zpomalení růstu na jedno procento kvůli politické nejistotě a novým obchodním opatřením. V Kanadě by růst mohl klesnout dokonce na 0,7 procenta. Výrazně se tak zvyšuje riziko recese v celé Severní Americe.
Lepší vyhlídky hlásí jižní Asie, kde se díky klesající inflaci očekává růst 5,6 procenta. Přesto zůstává problémem kolísání cen potravin a dluhy v zemích jako Bangladéš nebo Pákistán. Afrika by si mohla polepšit na 3,6 procenta, ale její největší ekonomiky – Jihoafrická republika, Nigérie a Egypt – vykazují jen smíšené výsledky.
Naději přináší rostoucí obchod mezi rozvojovými zeměmi, tzv. obchod jih-jih, který tvoří zhruba třetinu celosvětového obchodu. Podle UNCTAD je klíčem k oživení koordinovaná mezinárodní spolupráce a otevřený dialog.