středa 2. dubna 2025

Svět zažil nejteplejší červen v historii měření

V Česku šestý měsíc roku abnormálně teplý nebyl, ale ve světě lámal rekordy.

teplo

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Podle meteorologické organizace Copernicus Climate Change Service spadající pod Evropskou unii byl letošní červen nejteplejším šestým měsícem roku v historii měření. Nadprůměrné teploty zapříčinily nevídaně teplý povrch moří a rekordně nízký rozsah mořského ledu na Antarktidě.

Letošní červen byl o více než 0,5 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020, což překonalo předchozí rekord z června 2019. Neuvěřitelné teplo neutuchá ani v červenci a meteorologové předpovídají i pro sedmý měsíc roku ve světovém měřítku nadprůměrné teploty. „Výjimečně teplé počasí v červnu a na začátku července se objevilo s nástupem jevu El Niňo, který dále podpoří teplo jak na souši, tak v oceánech a povede k extrémním teplotám,“ řekl Chris Hewitt, ředitel klimatických služeb Světové meteorologické organizace (WMO).

Antarktický mořský led dosáhl nejnižšího rozsahu pro červen od začátku satelitního pozorování. Byl o 17 procent pod průměrem. Během celého měsíce zůstala denní rozloha antarktického mořského ledu na nevídaně nízkých hodnotách pro tuto dobu roku.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

nakupování oblečení
Zahraniční Móda

Evropané rekordně zvyšují spotřebu textilu. Hrozí negativní dopady na klima

Arktida
Zahraniční Klimatické změny

Arktický led dosáhl nejnižší zimní úrovně za 47 let

Revitalizace polesí Višňové na Příbramsku
Domácí

Péče o vodní toky stála loni státní podnik víc než miliardu

klimatické změny
Zahraniční Klimatické změny

Klimatická krize se prohlubuje, varuje OSN