sobota 22. února 2025

Svět zažil nejteplejší červen v historii měření

V Česku šestý měsíc roku abnormálně teplý nebyl, ale ve světě lámal rekordy.

teplo

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Podle meteorologické organizace Copernicus Climate Change Service spadající pod Evropskou unii byl letošní červen nejteplejším šestým měsícem roku v historii měření. Nadprůměrné teploty zapříčinily nevídaně teplý povrch moří a rekordně nízký rozsah mořského ledu na Antarktidě.

Letošní červen byl o více než 0,5 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020, což překonalo předchozí rekord z června 2019. Neuvěřitelné teplo neutuchá ani v červenci a meteorologové předpovídají i pro sedmý měsíc roku ve světovém měřítku nadprůměrné teploty. „Výjimečně teplé počasí v červnu a na začátku července se objevilo s nástupem jevu El Niňo, který dále podpoří teplo jak na souši, tak v oceánech a povede k extrémním teplotám,“ řekl Chris Hewitt, ředitel klimatických služeb Světové meteorologické organizace (WMO).

Antarktický mořský led dosáhl nejnižšího rozsahu pro červen od začátku satelitního pozorování. Byl o 17 procent pod průměrem. Během celého měsíce zůstala denní rozloha antarktického mořského ledu na nevídaně nízkých hodnotách pro tuto dobu roku.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

Alpy
Zahraniční Klimatické změny

Tání ledovců zvyšuje hladinu moří a ohrožuje miliardy lidí, uvádí studie

větrné elektrárny
Zahraniční Klimatické změny

Slábnoucí vítr ohrožuje větrnou energetiku v Evropě

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

53914502127_c7cff308c0_b
Zahraniční

Kamala Harris se vrací do velkého světa. Bude prezidentkou nebo guvernérkou?