Podle meteorologické organizace Copernicus Climate Change Service spadající pod Evropskou unii byl letošní červen nejteplejším šestým měsícem roku v historii měření. Nadprůměrné teploty zapříčinily nevídaně teplý povrch moří a rekordně nízký rozsah mořského ledu na Antarktidě.
Letošní červen byl o více než 0,5 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020, což překonalo předchozí rekord z června 2019. Neuvěřitelné teplo neutuchá ani v červenci a meteorologové předpovídají i pro sedmý měsíc roku ve světovém měřítku nadprůměrné teploty. „Výjimečně teplé počasí v červnu a na začátku července se objevilo s nástupem jevu El Niňo, který dále podpoří teplo jak na souši, tak v oceánech a povede k extrémním teplotám,“ řekl Chris Hewitt, ředitel klimatických služeb Světové meteorologické organizace (WMO).
Antarktický mořský led dosáhl nejnižšího rozsahu pro červen od začátku satelitního pozorování. Byl o 17 procent pod průměrem. Během celého měsíce zůstala denní rozloha antarktického mořského ledu na nevídaně nízkých hodnotách pro tuto dobu roku.