Přestože například Německo vytáhlo do boje proti jaderné energetice a své reaktory chce dokonce v nejbližší době demontovat, světový trend je opačný. Jak totiž vyplývá z jednání na konferenci COP28 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, do roku 2050 by se celosvětově měl zvýšit počet jaderných reaktorů trojnásobně. Shodly se na tom mocnosti jako Spojené Státy, Velká Británie a Francie a svůj podpis pod deklaraci připojila i Česká republika, kterou na Arabském poloostrově zastupuje vládní delegace. Vůbec největší stavitelé jaderných elektráren, tedy Rusko a Čína, však signatáři nejsou.
Climate financing boost at #COP28
— WION (@WIONews) December 4, 2023
Over 110 nations commit to triple renewable energy in Dubai
Over 20 countries call for tripling nuclear capacity by 2050@SehgalRahesha brings you this report#MissionSustainability
Watch more: https://t.co/wojetdIEnk pic.twitter.com/4v0MoNYVab
Ztrojnásobením počtu jaderných reaktorů chtějí státy deklarovat ústup od výroby elektřiny z fosilních paliv, zejména z uhlí. To by mělo pomoci k dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050, jak se světoví lídři shodli na klimatické konferenci v roce 2015 v Paříži. Zatím se však tehdejší závěry nedaří plnit a počet emisí oxidu uhličitého každoročně stoupá, čímž se zvyšuje i průměrná teplota na zeměkouli.
„Jaderná energie je spolehlivá i čistá. Měli bychom tak využívat její výhody. Jednou z cest je rozvoj nové generace modulárních reaktorů,“ uvedl v Dubaji český premiér Petr Fiala (ODS).