Na jejich jednání upírali oči ekonomové z celého světa. Pokud by se totiž americký prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy nedohodli na zvýšení limitu pro zadluženost Spojených států, narazila by americká ekonomika v pondělí 5. června na dluhový strop. To by znamenalo, že zámořský stát upadl do platební neschopnosti. Důsledky toho by pak pocítil celý svět, který by se ocitl v ekonomické recesi. „Tato dohoda je dobrou zprávou pro americký lid,“ řekl ve svém prohlášení Biden a zdůraznil, že se podařilo odvrátit nejhorší ekonomickou krizi od třicátých let minulého století, protože na stole byla také hrozba devastace důchodového systému a ztráta milionu pracovních míst. Biden zároveň vyzval Kongres k okamžitému schválení dohody. Ta ale vyvolává vzrušené reakce, protože Republikáni požadují ostré škrty v rozpočtu, zatímco Demokraté chtějí uhájit federální programy proti chudobě.
Speaker McCarthy and I reached a bipartisan budget agreement that will prevent the worst possible crisis – a default for the first time in our nation’s history.
— President Biden (@POTUS) May 28, 2023
This deal is good news for the American people.
I strongly urge Congress to pass the agreement right away. pic.twitter.com/6gQH4jvGV2
Dluh Spojených států v letošním roce dosáhl 31,4 bilionu dolarů, to e asi 690 bilionů korun. Dluhový strop, o němž Biden a McCarthy jednali, se zvýšil na dva roky a peníze z něho se použijí na placených běžných výdajů americké administrativy, jako jsou platy státních zaměstnanců, financování armády či platby za státní zdravotní a sociální péči.