neděle 8. září 2024

Švédi jsou bronzoví, obhájci titulu odlétají s prázdnou

Hokejisté Švédska skončili na mistrovství světa třetí. V boji o bronz porazili Kanadu 4:2.

Hokejisté Švédska skončili na MS třetí.

• Hokejisté Švédska skončili na MS třetí.

Poté, co hokejisté Švédska prošli skupinovou fází mistrovství světa bez ztráty jediného bodu a zvládli čtvrtfinále s houževnatými Finy, museli v semifinále sklonit hlavy před domácími Čechy. Tým nabitý hvězdami z NHL si nakonec alespoň trochu spravil chuť, když v závěrečném utkání o bronz porazil loňské mistry z Kanady.

Švédové začali utkání lépe, ale vítězství se nerodilo vůbec lehce. Po dvanácti minutách je do vedení dostal Carl Grundström. Kanada ale srovnala na začátku druhé třetiny díky zásahu Dylana Cozense. Následně měli Švédové šanci znovu se ujmout vedení, ale Lucas Raymond a Isac Lundeström na brankáře Binningtona nevyzráli. Ve 45. minutě se tak po rychlém protiútoku ujala vedení Kanada díky gólu Pierre-Luc Duboise.

Rozhodlo se až v poslední desetiminutovce. Nejprve vyrovnal Erik Karlsson, když od modré čáry prostřelil kanadského brankáře a v 54. minutě se po chybné rozehrávce Binningtona trefil znovu Carl Grundström. Kanada se v závěru pokusila o hru bez brankáře, což využil Marcus Johansson a zpečetil vítězství Švédska.

Kanaďané jako loňští mistři světa odletí ze šampionátu s prázdnou poprvé od roku 2018. Ve stejném roce naopak naposledy slavili medailový úspěch Švédi, kteří tehdy ve finále porazili Dánsko.