neděle 3. března 2024

Summit plný paradoxů. Klimatické konferenci předsedá šéf ropného podniku

Klimatická konference v Dubaji, která začíná dnes, má největší téma omezení emisí skleníkových plynů. Ovšem plnění závěrů předešlého summitu je tristní.

Sultán Džábir bude

Sultán Džábir (vlevo) bude předseda klimatické konferenci, ač je sám šéf ropné společnosti na Arabském poloostrově.
Zdroj: Flickr

  • Sultán Džábir (vlevo) bude předseda klimatické konferenci, ač je sám šéf ropné společnosti na Arabském poloostrově.
  • Zdroj: Flickr

Jestliže se neustále poukazuje na závěry pařížské konference o klimatu z roku 2015, o pozitivních výsledcích se nemluví. Oni totiž žádné nejsou, protože v roce 2015 vykazoval roční objem emisí skleníkových plynů 40,9 gigatun oxidu uhličitého, v roce 2022 to bylo už 41,1 gigatun, přestože závazek snižování emisí podepsala řada světových lídrů. Ti se nyní scházejí znovu, u příležitosti ekologického summitu COP28 v Dubaji, kde hodlají diskutovat o snižování emisí a omezení fosilních paliv. Na místě se potká až 70 tisíc politiků, diplomatů, ale také akademiků, aktivistů či podnikatelů z 200 zemí a proto se očekává vzrušená atmosféra.

Téma summitu, tedy omezení fosilních paliv, je však paradoxní. Celé konferenci by totiž měl předsedat Sultán Džábir, což je generální ředitel ropné společnosti Spojených arabských emirátů Adnoc. Proto se podle komentátorů stanice BBC počítá s tím, že summit bude záminkou pro dohodnutí výhodných obchodních smluv o fosilních palivech s patnáctkou zemí, mezi nimiž je například Čína, Německo, Kolumbie, Brazílie či Velká Británie.

Českou republiku bude na čtrnáctidenním summitu v Dubaji zastupovat premiér Petr Fiala, ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0846283180.jpg
Tenis

Lehečka utekl Rusovi z lopaty

profimedia-0851493582.jpg
Tenis

Dál jde většina favoritů i Čechů

Volodymyr Zelenskyj při videohovoru v rámci summitu G20
Zahraniční

Zelenskyj tepe Evropskou unii. Munice dorazila na Ukrajinu jen třetina

GHR6HxoW4AAUrdu
Zahraniční

Macron rétoriku nezměnil, oznámení o poslání vojsk na Ukrajinu zatím nepadlo