Jestliže se neustále poukazuje na závěry pařížské konference o klimatu z roku 2015, o pozitivních výsledcích se nemluví. Oni totiž žádné nejsou, protože v roce 2015 vykazoval roční objem emisí skleníkových plynů 40,9 gigatun oxidu uhličitého, v roce 2022 to bylo už 41,1 gigatun, přestože závazek snižování emisí podepsala řada světových lídrů. Ti se nyní scházejí znovu, u příležitosti ekologického summitu COP28 v Dubaji, kde hodlají diskutovat o snižování emisí a omezení fosilních paliv. Na místě se potká až 70 tisíc politiků, diplomatů, ale také akademiků, aktivistů či podnikatelů z 200 zemí a proto se očekává vzrušená atmosféra.
As COP28 begins, Dr. Sultan Al Jaber has today met with Bhupender Yadav, India’s Minister of Environment, Forest and Climate Change.
— COP28 UAE (@COP28_UAE) November 30, 2023
Together we are working to deliver the highest ambition to the Global Stocktake.#COP28 #UniteActDeliver @byadavbjp pic.twitter.com/4QEaOKaZXI
Téma summitu, tedy omezení fosilních paliv, je však paradoxní. Celé konferenci by totiž měl předsedat Sultán Džábir, což je generální ředitel ropné společnosti Spojených arabských emirátů Adnoc. Proto se podle komentátorů stanice BBC počítá s tím, že summit bude záminkou pro dohodnutí výhodných obchodních smluv o fosilních palivech s patnáctkou zemí, mezi nimiž je například Čína, Německo, Kolumbie, Brazílie či Velká Británie.
Českou republiku bude na čtrnáctidenním summitu v Dubaji zastupovat premiér Petr Fiala, ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.