čtvrtek 13. června 2024

Summit G20 bude virtuální. Bez strachu ze zatčení se jej zúčastní i Putin

Zatčení při summitu G20, které hrozilo v Indii v září, se Vladimir Putin obávat nemusí. Nadcházející schůzka světových lídrů bude totiž virtuální.

Vladimir_Putin_address_to_citizens_2020-03-25

Účast na středečním summitu G20 má v plánu i ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Účast na středečním summitu G20 má v plánu i ruský prezident Vladimir Putin.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastní nadcházejícího summitu dvaceti nejsilnějších ekonomik světa, přestože na předchozí zářijové jednání, které se uskutečnilo v indickém Novém Dillí, za sebe poslal ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Důvod je prostý. Středeční jednání světových lídrů bude totiž virtuální, a proto se Putin nemusí obávat zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu ICC. Jeho účast na summitu bez bližších podrobností potvrdil server Moscow Times.

Světová média se shodují na tom, že více než v projednávání závěrů ze zářijového summitu, bude virtuální schůzka důležitá v tom, že vůbec poprvé od zahájení války na Ukrajině se Vladimir Putin zúčastní oficiálního jednání s lídry západních zemí. Právě konflikt na Ukrajině, stejně jako válka v Izraeli, by měl být jedním z bodů jednání.

Zatykač na Putina a také na jeho zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovu-Belovu vydal mezinárodní trestní tribunál kvůli zavlečení ukrajinských dětí do Ruska. Prezident jej sice odmítá, skutečnost ale je, že od jeho vydání omezil cesty do zahraničí. V zásadě navštěvuje pouze ty, které nejsou signatáři Římského statutu o založení ICC, a zatykač tím pro ně není závazný.

Autor: Jan Skala

Související

profsss
Zahraniční

Lídři G7 řeší v Itálii podporu Ukrajiny, situaci na Blízkém východě a migrační krizi

15464292777_5af9c7d713_b
Zahraniční Klimatické změny

Indické ženy dostaly kvůli vedrům peníze od neziskovek

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

abduction-vs-kidnapping
Zahraniční

Rusové nabízí k adopci ukrajinské děti. Musí se vrátit k rodinám, hřímá Bílý dům