Summit G20 bude virtuální. Bez strachu ze zatčení se jej zúčastní i Putin

Zatčení při summitu G20, které hrozilo v Indii v září, se Vladimir Putin obávat nemusí. Nadcházející schůzka světových lídrů bude totiž virtuální.

Vladimir_Putin_address_to_citizens_2020-03-25

Účast na středečním summitu G20 má v plánu i ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Účast na středečním summitu G20 má v plánu i ruský prezident Vladimir Putin.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastní nadcházejícího summitu dvaceti nejsilnějších ekonomik světa, přestože na předchozí zářijové jednání, které se uskutečnilo v indickém Novém Dillí, za sebe poslal ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Důvod je prostý. Středeční jednání světových lídrů bude totiž virtuální, a proto se Putin nemusí obávat zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu ICC. Jeho účast na summitu bez bližších podrobností potvrdil server Moscow Times.

Světová média se shodují na tom, že více než v projednávání závěrů ze zářijového summitu, bude virtuální schůzka důležitá v tom, že vůbec poprvé od zahájení války na Ukrajině se Vladimir Putin zúčastní oficiálního jednání s lídry západních zemí. Právě konflikt na Ukrajině, stejně jako válka v Izraeli, by měl být jedním z bodů jednání.

Zatykač na Putina a také na jeho zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovu-Belovu vydal mezinárodní trestní tribunál kvůli zavlečení ukrajinských dětí do Ruska. Prezident jej sice odmítá, skutečnost ale je, že od jeho vydání omezil cesty do zahraničí. V zásadě navštěvuje pouze ty, které nejsou signatáři Římského statutu o založení ICC, a zatykač tím pro ně není závazný.

Autor: Jan Skala

Související

37441521842_048d6502c7_b
Zahraniční

Naděje pro Rusy: Federace i národní výbory žádají jejich start na olympiádě

20220331-zelenskyy-flickr-ac
Zahraniční

Zelenskyj nepožádal Ameriku o pomoc, není jasné proč

profimedia-0826873492
Zahraniční Válka na Ukrajině

Pokud Kongres nezakročí, USA přestanou pomáhat Ukrajině

President_of_Ukraine_met_with_the_Ukrainian_military_in_Bakhmut_and_presented_state_awards._(52713278630)
Zahraniční

Bod zlomu? USA nemají pro Kyjev peníze, Zelenskyj se hádá se svými jestřáby