Šumavský park ukáže nová místa. Lidé se dostanou třeba na Stožeckou skálu

Šumavský park zpřístupní nově i některá dosud zakázaná místa. Necelá pětina šumavského území ale zůstane stále nepřístupná.

Stožecká_skála_(05)

Lidé budou nově moci i na Stožeckou skálu.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Lidé budou nově moci i na Stožeckou skálu.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Správa Šumavského národního parku se rozhodla zpřístupnit místa, kam dosud lidská noha nesměla vkročit. Rozhodnutí ale ještě bude muset posvětit ministerstvo životního prostředí.

Návštěvníci by nově měli by mít možnost objevovat krásy severní části Stožecké skály, kam je v současnosti zákaz vstupu po celý rok. Území se bude chránit pouze v případě hnízdění sokola stěhovavého.

„Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě, Častá. Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody, severské tajgy uprostřed Evropy. Nově se otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách,“ řekl ředitel správy parku Pavel Hubený.

Řada míst Šumavy však zůstane stále nepřístupná. Podle mluvčího parku Jana Dvořáka je to proto, že v pohoří stále přežívají živočišné druhy jako tetřev a tetřívek, a je potřeba chránit lovecká teritoria rysích matek, které tu úspěšně vyvádí mláďata. K ohroženým druhům zvířat, která potřebují ochranu a kterým se na území Šumavy daří, například perlorodka a sokol.

Autor: Jan Skala

Související

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

účtenka
Domácí Ekologie

Účtenky pouze do směsného odpadu. Jejich recyklace ohrožuje životní prostředí

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje