Do šumavské přírody se ve větším množství začali vracet ptáci, kteří v ní před léty ztratili své zázemí, i rostliny, které tam řadu let nerostly. Takový je úspěch projektu Život pro mokřady, který Správa Národní parku Šumava spustila v roce 2018. Akce zažívá letos jeden z svých vrcholů, Správa parku totiž zaměřila svou pozornost na největší české rašeliniště Mrtvý luh u Volar o ploše větší než dva tisíce hektarů. Cílem je zlepšení podmínek pro život vzácných druhů ptáků nebo šíření povědomí o mokřadech a hydrologii krajiny mezi vlastníky pozemků a zemědělci z přilehlých oblastí.
"U jednoho obnoveného potoku jsme na fotopasti zachytili chřástala vodního. Kromě toho se do znovu zamokřených míst velmi rychle navrací ptáci, například bekasina otavní, jeřáb popelavý nebo kulík říční. A samozřejmě kde je vody nejvíce, tam ihned nastupují populace na Šumavě běžných obojživelníků,“ uvedl Lukáš Linhart ze Správy Národního parku Šumava.
Celkově zmíněný projekt plánuje obnovu bezmála padesáti rašelinišť na Šumavě a v Bavorském lese. Ekologové na něj dostali 150 milionů od ministerstva životního prostředí a Evropské unie.