V Súdánu, kde válka trvá od dubna 2022, se situace neustále zhoršuje. James Elder, mluvčí UNICEF, popsal šokující realitu, kdy lékař z nemocnice v Omdurmanu hlásil, že se setkal s „mnoha ženami a dívkami, některými až osmiletými, které byly znásilněny“. V mnoha případech byly oběti drženy v zajetí týdny.
Krize se týká nejen násilí, ale i hladu. V oblastech jako je tábor Zamzam v severním Darfúru, kde žije půl milionu lidí, panuje extrémní nedostatek potravin, který způsobuje hladomor a podvýživu. Dále 13 oblastí je na pokraji hladomoru. Údaje ukazují, že téměř všechny vnitřně vysídlené osoby v Súdánu čelí akutní potravinové nejistotě.
Súdán čelí také záplavám, které situaci dále zhoršují. Boje mezi rivalizujícími vojenskými frakcemi, které začaly po svržení prezidenta Omara al-Bašíra v roce 2019, přivedly miliony lidí na pokraj přežití. Podle posledních údajů bylo v Súdánu vysídleno přes 10,7 milionu lidí, přičemž mnoho z nich bylo vysídleno více než jednou.
Mohamed Refaat, vedoucí mise IOM, uvedl, že více než třetina vnitřně vysídlených osob pochází z hlavního města Chartúmu, což ukazuje na rozsah krize. Pomoc stále narazila na překážky, což brání humanitárním pracovníkům v dosažení nejvíce zranitelných obyvatel. Vzhledem k nedostatečnému přístupu k pomoci a neustálému nebezpečí se obyvatelé Súdánu ocitají v zoufalé situaci.