Sucho v Česku se rychle zhoršuje a odborníci ho už přirovnávají k extrémním podmínkám z roku 2018. Podle aktuálních dat projektu Intersucho je čtvrtina území zasažena nejvyšším stupněm sucha. Třetina republiky navíc trpí druhým a třetím nejhorším stupněm, a výhled na zlepšení v příštím týdnu je mizivý.
Nejvíce trpí zemědělci a lesníci, kterým déletrvající sucho komplikuje práci. Ohrožené jsou klíčové plodiny jako cukrovka, mák nebo jarní obiloviny. Kvůli suchu je rovněž problém s hnojením a nový lesní porost má jen malou šanci na zakořenění. Situaci zhoršují i noční mrazy, které zasáhly některé regiony opakovaně.
Půdní vlhkost do hloubky jednoho metru chybí na téměř 90 procentech území. Nejvíce postižené jsou oblasti Jeseníků, Vysočiny, Pardubického a Zlínského kraje. Na jižní Moravě spadla půdní vlhkost místy pod 30 %, což výrazně brzdí růst vegetace.
Za suchem stojí kombinace slabé zimy a dlouhodobého nedostatku srážek. Sucho se odráží i na rostoucím riziku požárů. Už ve středu bude ve více než polovině Česka platit střední až vysoké riziko šíření ohně. Úlevu mohou přinést až víkendové srážky, pokud vůbec dorazí.
Víkend byl na naprosté většině našeho území beze srážek. Bylo "hezky".
— www.intersucho.cz (@Intersucho) May 11, 2025
A příští týden bude podobně. Důsledkem bude snižování zásoby vody v půdě.
Pro vysvětlení: hodnoty pod 50 % znamenají pro vegetaci mírný stres, pod 30 % se začínají omezovat procesy růstu... pic.twitter.com/zJuem27wxx