Nikdy nepopsané obří mayské město skrývala hustá vegetace džungle. Objevil ho náhodou doktorand Luke Auld-Thomas, který na internetu narazil na laserový průzkum provedený mexickou organizací pro monitorování životního prostředí. Jednalo se o průzkum lidarem, který vystřeluje tisíce laserových pulsů z letadla a mapuje objekty pod sebou pomocí času, za který se signál vrátí.
Auld-Thomas zpracoval data z laseru metodami používanými archeology a objev byl na světě. Uviděl obrovské starověké město, které mohlo být domovem pro 30 až 50 tisíc lidí.
Město, které nazval Valeriana podle nedaleké sladkovodní laguny, mělo dvě hlavní centra s velkými budovami vzdálenými asi dva kilometry od sebe a propojenými hustou zástavbou a hrázemi. Na dvou náměstích byly chrámové pyramidy, kde Mayové uctívali Bohy, ukrývali poklady, třeba nefritové masky, a pohřbívali své mrtvé. Ve městě bylo i hřiště, kde lidé hráli starodávnou míčovou hru, amfiteátr a nádrž. Nechyběla ani zemědělská infrastruktura. Archeologové našli 6 764 budov různých velikostí.
"Nenašli jsme jen venkovské oblasti a menší osady. Našli jsme velké město s pyramidami hned vedle jediné dálnice v oblasti, poblíž města, kde lidé mezi ruinami po léta aktivně hospodařili," řekl Auld-Thomas.
Nález mění dosavadní představu o tom, že tropy byly místem, kde civilizace umíraly, místo toho byla tato část světa domovem bohatých a složitých kultur. Valeriana má punc hlavního města a byla druhá v hustotě budov po velkolepém nalezišti Calakmul vzdáleného asi sto kilometrů.