Při výběru se zaměřte na vzhled stromku. Zkontrolujte, zda je svěží a pružný, zda roste rovně a zda jehličí pevně drží na větvičkách. Také by měl mít příjemnou vůni jako čerstvý strom z lesa. Velikost stromku přizpůsobte svému interiéru i místu, kam ho na jaře přesadíte. Drobnější stromky bývají levnější, větší po přesazení na zahradu obvykle lépe porostou. Z dostupných druhů se nejčastěji prodávají jedle, borovice a smrky.
Při nákupu je lepší vybírat stromy ve venkovních prostorech, které zaručují jejich svěžest, oproti vytopeným prodejnám. Nákup je ideální naplánovat asi dva týdny před Vánocemi, bystří prodejci ale už stromky přesunuli do teplejších prostor a začínají s aklimatizací.
O Vánocích by stromek neměl být ve vytopeném bytě déle než týden, aby nedošlo k přetížení rostliny. V interiéru je důležité pravidelně zalévat kořeny a pod kontejner umístit podmisku na vodu. Zvýšení vlhkosti vzduchu v okolí stromku rosením může také pomoci.
Při zdobení je třeba myslet na to, aby se větve nepoškodily nevhodnými svíčkami nebo drátky na ozdoby. Stromek by měl být umístěný daleko od zdrojů tepla, jako jsou radiátory nebo krby, a měl by mít dostatek slunečního světla. Ideální je stromek postavit v chladnější místnosti, nebo jej do ní po Štědrém dnu přemístit.
Jakmile Vánoce skončí, je důležitá zpětná aklimatizace stromku na venkovní podmínky. Tento proces je podobný aklimatizaci před Vánocemi, ale je potřeba být ještě obezřetnější vůči teplotním změnám a ochraně před mrazem. Pobytem v teple se totiž u rostliny probouzejí vegetační pochody.