Psychické zdraví pracovníků se zhoršuje – stres narůstá, nemocenská kvůli psychickým problémům stoupá a zaměstnanci očekávají větší podporu od svých zaměstnavatelů. Ukazuje to nová studie pojišťovny AXA a agentury IPSOS, která proběhla v 16 zemích světa.
Třetina dotázaných trpí alespoň jednou psychickou poruchou, nejčastěji úzkostí a depresí. Podle studie už nyní nemocenská z důvodu duševního zdraví tvoří 27 procent všech případů, což je o čtyři procentní body více než v roce 2023. Ve Francii se psychické problémy dokonce staly hlavní příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti.
K hlavním stresorům patří finanční nejistota, obavy ze ztráty zaměstnání a neustálý přísun negativních zpráv z médií. Přibývají i nové hrozby, jako změna klimatu a kybernetické nebezpečí, které posilují úzkost a nejistotu.
Nejhorší situace panuje mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let. V této skupině tvoří psychická nemocenská 42 procent všech absencí, přičemž 85 procent mladých trpí úzkostí, stresem nebo depresí, i když v mírnější formě.
Zvlášť problematickými faktory jsou podle studie nadměrné používání sociálních sítí a osamělost. Zatímco v celkové populaci si negativní dopad sociálních médií na psychiku uvědomuje 36 procent lidí, u mladých je to 52 procent.