sobota 22. února 2025

Středomoří je nejsmrtelnější uprchlickou trasou světa

V centrálním Středomoří zemřelo nebo se pohřešuje nejméně osm a půl tisíce lidí.

uprchlíci

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

V období od roku 2017 do roku 2021 v centrálním Středomoří zemřelo nebo se pohřešuje nejméně osm a půl tisíce lidí. Na jižní hranici Evropy pomáhá organizace Lékaři bez hranic, kteří provozují záchrannou loď Geo Barents. Jen od loňského června do letošního května zachránila posádka Geo Barents 3 128 lidí. Zdravotníci na palubě provedli přes šest a půl tisíce vyšetření.

Lékaři bez hranic vyzývají evropské státy, aby urychleně obnovily pátrací a záchranné akce v centrálním Středomoří a nenechávaly záchranu životů jen na humanitárních organizacích. Úřady středozemních států buď na žádosti Lékařů bez hranic nereagují nebo odpovídají s čím dál větším zpožděním.

Migrační politika ve Středozemí upřednostňuje nucené navrácení. Mezi lety 2017 a 2021 bylo do Libye násilně navráceno 95 tisíc lidí, zhruba třetina jen v loňském roce. Podle OSN však Libye není považována za bezpečnou zemi. Uprchlíci tam v detenčních centrech čelí ponižujícímu zacházení, jako je vydírání nebo mučení, které často končí smrtí. Podle svědectví přeživších, s nimiž mluvily týmy Lékařů bez hranic, se 84 % z 620 jimi popsaných násilných incidentů odehrálo v Libyi.

Lékaři bez hranic v oblasti působí od roku 2015. Celkem poskytli pomoc více než 80 tisícům lidí.

Autor: Šimon Mitro

Související

GkZw2MBXMAAIiOW
Zahraniční

V Bulharsku se protestovalo pro Bruselu. Demonstranti zaútočili na unijní budovu

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

profimedia-0967423986
Zahraniční

Za útokem v Berlíně stál mladý Syřan. Zraněný je po operaci

Dobíjecí stanice
Ekonomika

Evropa riskuje, že se stane montovnou baterií, varuje analýza