Podle průzkumu Sustainable Actions Index společnosti Deloitte přes tři čtvrtiny Středoevropanů věří, že za klimatickou změnu může lidská činnost. Průzkum mapuje vnímání dopadů udržitelných aktivit mezi obyvateli zemí střední Evropy. Zatímco v Polsku za klimatickou změnu viní lidskou činnost 79 % lidí a v Rumunsko dokonce 80 %, tak v Česku to tak vnímá jen 64 % lidí.
53 % respondentů z ČR uvedlo, že změnili své aktivity nebo nákupy s cílem minimalizovat negativní dopad na životní prostředí. K nejčastějším oblastem změny patří snižování spotřeby energií (72 %), snižování plýtvání potravin (70 %) a snaha nakupovat jen to potřebné (66 %).
Češi a Madaři nejsou tak ochotní změnit své návyky jako jiné středoevropská země. Zatímco u nás tento postoj zastává 53 % dotázaných, v Polsku změnu chování směrem k udržitelnosti a šetrnosti deklarovalo 71 % a v Rumunsku 67 %.
Téměř každý čtvrtý respondent uvedl, že by uvažoval o změně zaměstnavatele ve prospěch takového, který otevřeně podporuje a zdůrazňuje environmentální témata. Nejsilněji toto téma rezonuje v Rumunsku (44 %) a Česku (40 %), nejméně naopak v Polsku (25 %) a Německu (21 %).