Nejen rakouští politici už poukazují na rozhodnutí české vlády o dostavbě nových bloků v Dukovanech a Temelínu. Trnem v oku jsou tři plánované reaktory v Temelíně už i Němcům. Ti se sami jaderných elektráren zbavili poté, co tsunami v roce 2011 způsobilo katastrofu v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Poslední zařízení na výrobu elektřiny štěpením atomů odstavilo Německo loni v dubnu a vyhlásilo program výroby elektřiny primárně z obnovitelných zdrojů.
K plánované dostavbě Temelína se kriticky vyjadřují zejména bavorští politici, kteří argumentují stejně jako Rakušané zhoršením životních podmínek pro lidi žijící na německé straně Šumavy a obavami, aby se české jaderné elektrárny nestavěly se špatnými standardy. Němci také tvrdí, že potom, co si sami odstavili atomové elektrárny a plánují začít s jejich demontáží, jim za hranicemi roste něco, nad jehož kvalitou nemají plnou kontrolu.
Z Bavorska rovněž zaznívají hlasy o obavách z úložiště jaderného odpadu. Přestože česká vláda o konkrétní lokalitě zatím nerozhodla, ve hře je lokalita Březový potok v Pošumaví.