Unikátní objev čekal na archeology v Srbsku. Ti ze zmrzlé země asi 70 kilometrů východně od Bělehradu vykopali v oblasti starověkého římského města Viminacium základy vítězného oblouku. Stáří stavby, která se v období Staré říše Římské budovala nejčastěji na oslavu vítězství významných vojevůdců, odhadli odborníci podle stylu a použitého materiálu na konec druhého nebo na začátek třetího století.
"Byli jsme naprosto překvapení, když jsme narazili na základovou patu v podobě čtverce postaveného z masivních kusů vápence. Pokračovali jsme ve vykopávkách a objevili další tři. Ukázalo se, že to jsou základy tetrapilonu, budovy na čtyřech pilířích s průchody na čtyřech stranách," řekl archeolog Saša Redžić. Rozměry pilířů jsou 40,4 krát 6,25 metru, což odpovídá rozměrům oblouku Arco dei Gavi v italské Veroně. Na základě jeho výšky tak archeologové předpokládají, že i ten srbský byl vysoký kolem dvanácti metrů. "Doufáme, že najdeme i další kusy. Zatím máme jeden sloup, trámy a jednu mramorovou desku," popsal objev další archeolog Mladen Jovičić. Právě díky desce mají odborníci jasno, že oblouk byl věnovaný císaři Caracallovi.
Vykopávky v oblasti, kde stávalo město Viminacium, začaly v roce 1882, archeologové odhadují, že ale zatím prohledali jen asi pět procent celého území, které má dohromady asi 450 hektarů. Zatím se jim podařilo najít dvě římské lodě, zlaté dlaždice, mince, sochy z nefritu, různé fresky, zbraně a pozůstatky tří mamutů.