Za dvacet milionů korun koupilo město České Budějovice Kendeho vilu v Otakarově ulici. Přestože zatím tají plány, které má ohledně jejího budoucího využití, shodla se na nákupu českobudějovická koalice i s opozicí. Na jednání zazněl názor, že by ve vile mohlo vzniknout muzeum připomínající židovské obyvatelstvo Českých Budějovic. Vila, jejíž odkup městu doporučila i památková komise, má navíc jedinečnou historickou hodnotu kvůli zachovanému originálnímu interiéru, který dokumentuje její osud napříč dvacátým stoletím.
Dům postavil v roce 1920 tehdejší ředitel důlního podniku Poříčí Viktor Konrád. Od něho pak o tři roky později vilu získal zámožný židovský podnikatel Josef Kohn, přejmenovaný na Kendeho. Velký zvrat pak přinesla druhá světová válka, kdy Kendeho rodina byla takřka vyvražděna v koncentračních táborech a ve vile se usídlila nacistická bezpečnostní služba SD. Jediný, kdo válečné útrapy přežil, byl Kendeho prostřední syn Rudolf, který se do Českých Budějovic po válce vrátil.
Ve vile se dodnes zachovala původní řezbářský výzdoba, kterou ocenilo i ministerstvo kultury. V interiéru je možné ale najít i cely, které využívali nacisté.
Kendeho vila v Českých Budějovicích pic.twitter.com/cKrAzTZyTj
— Petr Dědouch (@PetrDedouch) March 20, 2023