Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK) vydalo dílo Štěstí národa, které Komenský napsal v roce 1654 v Sedmihradsku (dnešní Maďarsko), kde učitel národů působil v letech 1650 až 1654. Spis Štěstí národa byl věnovaný knížeti Jiřímu II. Rákóczimu, který Komenského pozval k zreformování potockého gymnázia na nejvýznamnější protestantskou školu v Uhrách. V tomto díle chtěl Komenský ukázat, v čem spočívá štěstí kteréhokoli národa.
„Každý národ může být šťastný, pokud je schopen reformních kroků, především v oblasti vzdělávání a výchovy. Největší zlo vidí Komenský v lenosti, sobeckosti, zaostalosti, nevědomosti a krutovládě. Předkládá všem národům moderní a stále platné rady, jak žít v harmonii, s dobrými zákony, bez válek, ve svobodě a bezpečí,“ zní popisek díla.
Národní pedagogické muzeum uvádí, že kniha patří i přes svoji stručnost k nejlepším dílům Komenského a že je i dnes velmi aktuální, jelikož řeší a nabádá lidi, národy, svět k rozumnému jednání, aby byl zachován mír a svoboda. „Štěstí národa spočívá v tom, aby žil v harmonii, bez nenávisti a válek...,“ říká k vydání tohoto nadčasového spisu ředitelka NPMK Markéta Pánková.
Knihu si lze pořídit online přes muzejní obchod nebo přímo v Národním pedagogickém muzeu. Cena výtisku činí 75 korun.