neděle 23. února 2025

Stěhovavých ptáků celosvětově ubývá

Tažných ptáků ubývá v důsledku toho, jak lidé během posledních desetiletí pozměnili krajinu.

hrdlička divoká

Pohled na pár hrdliček divokých.
Zdroj: Pixabay

  • Pohled na pár hrdliček divokých.
  • Zdroj: Pixabay

Dlouhodobě klesá celosvětová populace stěhovavých ptáků, které ohrožují lidské zásahy do krajiny i změna klimatu. Česká společnost ornitologická (ČSO) se podílela na výzkumu ve spolupráci s Východoanglickou univerzitou (UEA) a portugalskými univerzitami v Portu a Lisabonu, který analyzuje důvody enormního úbytku tažných ptáků.

Na základě rozsáhlých dat bylo zkoumáno celkem 103 druhů stěhovavých ptáků, včetně mnoha rychle ubývajících druhů, jako je hrdlička divoká, čejka chocholatá nebo kukačka obecná.

Zjistili jsme, že člověkem způsobené změny krajiny v oblastech rozšíření ptáků v Evropě, Africe a západní Asii jsou u více než stovky afroeurasijských stěhovavých ptáků spjaty s poklesem jejich početnosti. Přeměnou krajiny jsou myšleny silnice, budovy, elektrické vedení, větrné turbíny – cokoli, co v krajině není přirozeně,“ uvedla Claire Buchan z biologické fakulty UEA.

Výzkum ukázal, že ptáky nejvíce ohrožují příčiny, které je zabíjejí přímo, jako například vlet do větrné turbíny, náraz do prosklené budovy, zásah elektrickým proudem, srážka s vozidly nebo lov. „Jsou-li ptáci těmto hrozbám vystaveni na zimovištích, odráží se to pak i v poklesu hnízdních populací daných druhů,“ upozornila Alena Klvaňová, vedoucí oddělení mezinárodního monitoringu a výzkumu v ČSO.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: ČSO, UEA

Související

IMG_9097
Ostatní Fauna

Vědci objevili houbu, která vytváří zombie pavouky

luskoun
Světové dny Fauna

Den luskounů

hroch
Světové dny Fauna

Den hrochů

klokan
Zahraniční Fauna

Australští vědci vytvořili první embryo klokana pomocí IVF