Státní rozpočet, tak jak jej představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) naráží na vlnu odporu. Nejen v rámci opozice, což je běžná věc, ale nesouhlasí s ním i členové. Konkrétně Piráti, jejichž předseda Ivan Bartoš žádá po ministerstvu financí sedm miliard korun navíc na podporu bydlení. Stanjurou navrhovaný schodek rozpočtu nyní činí 230 miliard korun. Pokud však ministr financí Bartošovi nevyhoví se zmíněnou částkou, Piráti rozpočet nepodpoří. Bartošovo ministerstvo pro místní rozvoj je totiž nejvíce postiženým resortem, co se týče škrtů v rámci konsolidačního balíčku.
Připravovaný rozpočet kritizuje i bývalý šéf TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Ten kritizuje zejména rostoucí výdaje. Podle něho, i dalších finančních odborníků je však výše deficitu alarmující a odpovídá časům hospodářské krize, ať už z dob po pádu americké banky Lehmann Brothers v roce 2008, tak covidovým časů. Jak Kalousek uvedl, dnes žijeme v době větší ekonomické stability, kdy je podobný rozpočet buď účetní zoufalství nebo čistá zlodějina.
Jedním z terčů, na které Kalousek naráží je pokračování takzvané Mimořádné daně, čili windfall tax, o níž vláda Petra Fialy (ODS) v minulosti hovořila jako o zrušené. Terčem kritiky dalších ekonomů jsou masivní investice do resortu ministerstva obrany.
Jak krásné to byly časy, kdy plánovaný deficit ve výši 40 mld Kč označoval @P_Fiala za “politicko-rozpočtový trestný čin a zpronevěru”.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) September 1, 2024
My jsme mu tleskali a těšili se, jak to dáme do pořádku… pic.twitter.com/5U8oLDT0JI