Stát podnikne další kroky proti pytlákům

Ministerstva spolu s Lesy ČR chtějí zastavit nelegální zabíjení živočichů a nezákonné obchodování s nimi.

rys

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Česká republika poslední tři roky aktivně prosazuje Národní strategii pro řešení nelegálního zabíjení a otravy volně žijících živočichů. Tato snaha zahrnuje spolupráci několika ministerstev a státních organizací a zohledňuje také spolupráci s neziskovými organizacemi.

Pytláctví a nelegální zabíjení a nakládání se zvláště chráněnými druhy má v praxi řadu podob. Známe případy nelegálního zástřelu rysa nebo vlka v lese, ale i otrávené orly mořské nebo vydru uhynulou v železech. Každý takový trestný čin má jiný charakter a může být posuzován podle různých zákonů, ať už podle zákona o ochraně přírody a krajiny, zákona o myslivosti nebo také jako obecné ohrožení, a to třeba když jsou železa nebo jed umístěny na veřejně přístupném místě,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Bohužel mnoho takových případů zůstává neodhaleno, ale u řady druhů nelegální zabíjení, společně s dalšími člověkem způsobenými příčinami úhynu, akutně ohrožuje jejich přežití,“ dodal.

Jedním z pozitivních příkladů spolupráce bylo zahrnutí boje proti nelegálnímu zabíjení a pytláctví při pronájmu státních honiteb. Toto rozhodnutí bylo podpořeno případem nelegálního nakládání s ohroženými druhy, známým jako kauza Kameňák, při které byl nalezen zastřelený rys a části chráněných druhů v mrazáku domu předsedy mysliveckého sdružení. Lesy ČR, největší správce lesů v zemi, hrají důležitou roli v této spolupráci. Od roku 2023 převzaly správu státní honitby, což umožňuje větší kontrolu nad výkonem práva myslivosti a zajištění dodržování zákonů.

V současné době se pracovní skupina zaměřuje na posílení spolupráce a zvýšení povědomí o této problematice, a to nejen u státních orgánů a neziskových organizací, ale také veřejnosti, která může hrát důležitou roli při ochraně volně žijících živočichů při svých aktivitách v přírodě.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

Naučná stezka na hrad Pernštejn
Domácí

Kácení rizikových stromů skončilo. Stezka na Pernštejn je zase přístupná

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Nová lávka na severu Čech
Domácí

V severních Čechách vznikly nové lávky. Turisté už se nemusí brodit

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno