Starých kotlů, které byly vyrobené před rokem 2000 a na které se stahuje zákaz používání, jsou podle odhadů v česku ještě desítky tisíc. Jejich majitelé se však vystavují riziku pokuty až ve výši 50 tisíc korun, pokud by v nich chtěli tuto zimu zatápět. Stát jim proto doporučuje rychlou výměnu a aby takový proces ulehčil i sociálně slabším domácnostem, startuje od 3. září dotační program, v němž si majitelé těchto starých kotlů mohou požádat o peníze na jejich výměnu.
Zájemci mohou o peníze žádat u Státního fondu životního prostředí, kde se rozbíhá projekt Nová zelená úsporám Light. Na tepelné čerpadlo program přispěje až 150 tisíci korunami, na moderní kotel na biomasu získají žadatelé až 110 tisíc korun.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jsou po odsíření elektráren největšími znečišťovatelé ovzduší právě staré neekologické kotle. Proto také od září budou do domácností chodit kontroly, které budou na správný způsob vytápění dohlížet.
S výměnou špinavých kotlů od 3. září pomůže Nová zelená úsporám Light. Nízkopříjmovým domácnostem otevíráme možnost vyměnit nejen nejstarší zakázané kotle na tuhá paliva, ale i další neekologické zdroje vytápění, jako jsou uhelné kotle 3. a 4. emisní třídy a kotle na topné oleje.…
— Petr Hladík (@hladikpe) August 27, 2024