Screening výdutě břišní aorty je novým pilotním programem, který se rozjel od ledna letošního roku. Umožňuje zachytit nemoc včas, zachrání životy a ještě pomůže se sběrem klíčových dat.
Statistiky ukazují, že výduť břišní aorty postihuje až dvě procenta mužů starších 65 let. V Česku tak jde o tisíce pacientů, které je nyní možné díky screeningu zachránit. Modely prokázaly, že tento program pomůže předejít až stovce úmrtí v každém roce.
Co je výduť břišní aorty?
Vzniká oslabením stěny největší tepny v těle. Oslabené místo se postupně rozšiřuje, a proto může i prasknout. To následně vede k masivnímu vnitřnímu krvácení. Ve chvíli, kdy se tak stane, postihne pacienta prudká bolest a kolaps.
„Ultrazvukové vyšetření, které je rychlé, bezbolestné a trvá méně než 15 minut, dokáže nemoc odhalit včas. Díky tomu můžeme předejít závažným komplikacím a zjistit, zda pacient nemá tuto ‚tikající bombu‘ v břiše,“ uvedla Debora Karetová, předsedkyně České angiologické společnosti.
A jak se toto onemocnění léčí? Menší výdutě se léčí pouhým sledováním a podáváním léků. Napomáhá i zdravá životospráva. V závažnějších případech se přistupuje k intervenční léčbě. „V Česku je standardem klasická operace i endovaskulární terapie, která spočívá v méně invazivním přístupu přes tříselnou tepnu. Obě metody se doplňují a pracoviště by měla nabízet léčbu šitou na míru pacientovi,“ uvádí Jiří Moláček, předseda České chirurgické společnosti.
Na screening může pacienta poslat jeho praktický lékař, který mu vypíše žádanku na ultrazvukové vyšetření do akreditovaného radiologického či angiologického pracoviště.