Podle glaciologa Andyho Hodsona z norského Univerzitního centra v Svalbardu je hlavním faktorem úniku metanu tání ledovců. V oblasti Svalbardu, kde dochází k nejrychlejšímu oteplování na světě, výzkumníci zaznamenali metan vytékající z podzemních pramenů. Tato situace může mít dalekosáhlé důsledky na globální klima.
Glaciolog Jack Kohler z Norského polárního institutu sleduje ústup ledovce Kronebreen v Svalbardu. Za posledních 30 let sestoupil o čtyři kilometry. Tato ztráta ledu není pouze místní záležitostí, ale Kohlerova měření naznačují, že ledovec se neregeneruje dostatečně rychle. Změny v Svalbardu ukazují, že ledovce tají rychleji a během zimy nejsou schopny obnovy, což může mít dalekosáhlé následky na celosvětové klima.
Vědci předpovídají, že do roku 2100 budou ledovce v Svalbardu ztrácet led dvakrát tak rychle jako nyní. Tento vývoj může mít kritické důsledky na hladiny moří a globální klima. Odborníci vyzývají k dalšímu výzkumu a opatřením na snížení emisí skleníkových plynů, které mohou přispět k ochlazení Arktidy.
#CalentamientoGlobal acelera descenso de glaciares hacia los fiordos #Noruega #Kronebreen http://t.co/r9SxmsqqtL pic.twitter.com/sPfCLeEHvs
— Pedro Cayetano (@PedroCyo) September 2, 2015