Pro zachování rozmanitosti života jsou důležité všechny stromy. Různé druhy rostlin i živočichů preferují různé typy stromů i jejich různé stáří. Těch opravdu starých stromů je však v naší krajině pomálu. O to jsou důležitější. Hostí například určité druhy hub, netopýry, ptáky i bezobratlé živočichy, kteří jinde své místo k životu nenajdou vůbec nebo jen velmi těžko.
V roce 2024 se v Krkonošském národním parku uskutečnilo biologické hodnocení 26 stromů, které jsou vedené jako památné. To ukázalo, jak jsou staré stromy pro zdejší rozmanitost důležité. Na zkoumaných stromech žilo 265 druhů bezobratlých živočichů, mezi nimi i chráněné druhy jako zlatohlávek skvostný, roháček bukový či tesařík skvrnitý.
Největší význam mají staré listnaté stromy, zejména jabloně, hrušně či třešně, ale také javory, lípy či topoly. Důležité jsou i ty v posledních fázích svého života, například když už z nich zbyde jen stojící mrtvý kmen. Na mrtvém dřevě totiž mohou žít houby, lišejníky, hmyz, pavouci i další organismy. Také jsou důležitým potravním zdrojem třeba pro žluny, datly a strakapoudy.
Lidé mohou hlásit staré stromy na území národního parku nebo v jeho ochranném pásmu pracovníkům Krkonošského národního parku. Možná se z nich pak stanou stromy památné.