Mělo to být monumentální dílo, které prokáže semknutost československého lidu se Sovětským svazem a samozřejmě jeho nejviditelnějším symbolem, tehdejším vůdcem Josifem Stalinem. Tuzemští komunisté masivní sousoší, největší v celé republice, začali plánovat hned poté, co se v únoru 1948 chopili moci, ovšem stavět se začalo až 22. prosince 1949, tedy přesně před 75 lety. Bylo rozhodnuto, že se pomník bude stavět na místě právě dokončeného fotbalového stadionu pražské Slavie, která musel být ihned zbořen. Stalin byl stále považován za nedotknutelného a byl rovněž tím, kdo vyhrál druhou světovou válku a to byl titul největší z největších.
Sochařem monstra o rozměrech 15,5 m výšky, 12 m šířky a 22 m délky se ujal sochař Otakar Švec, na základě návrhu architekta Jiřího Štursy. Ovšem než dílo umělci dokončili, Stalin nejen zemřel, ale už se pomalu začaly rozkrývat dopady jeho vlády, včetně politických monstrprocesů 30. let či hladomoru na Ukrajině. Najednou od díla začala pomalu dávat ruce pryč i komunistická strana, která spolu se Stalinem pohřbila i tuzemského vůdce Klementa Gottwalda.
Poté, co Stalinův nástupce Nikita Chruščov pronesl šokující projev o kultu osobnosti a důsledků Stalinovy krutovlády, začal se přemýšlet, co s pomníkem dále. O jeho odstranění bylo rozhodnuto už v roce 1962. Odstřelován byl několik týdnů. Celá akce byla přísně střežena, bylo zakázáno oblast fotografovat, detonace však byly slyšet po celé Praze.