neděle 13. dubna 2025

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami

Podle odborníků sršeň asijská přichází do České republiky především přepravou zboží, přičemž v Evropě byla poprvé zaznamenána v roce 2003.

Sršeň asijská

Sršeň asijská
Zdroj: AOPK ČR / Tomáš Görner

  • Sršeň asijská
  • Zdroj: AOPK ČR / Tomáš Görner

V České republice byla před dvěma lety poprvé potvrzena přítomnost sršně asijské, druhu, který představuje hrozbu pro včelstva a volně žijící hmyz. Od té doby se počet hlášení o jejím výskytu v Česku i Evropě neustále zvyšuje. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zahájila monitoring zaměřený na včasný odchyt těchto nebezpečných invazních sršní.

Podle odborníků sršeň asijská přichází do České republiky především přepravou zboží, přičemž v Evropě byla poprvé zaznamenána v roce 2003. Tento druh se liší od naší domácí sršně obecné tmavší barvou těla a žlutými konci končetin. Je zvlášť nebezpečný pro včelstva a ohrožuje i volně žijící druhy hmyzu. Klíčová pro zamezení jejího šíření je včasná detekce a likvidace hnízd, která se obvykle nacházejí vysoko v korunách stromů nebo v lidských stavbách.

Odborníci apelují na veřejnost, aby jim pomohla při monitorování výskytu sršně. Důležitá jsou přímá pozorování, která mohou pomoci včas odhalit hnízda. Loni byly k monitoringu rozmístěny speciální pasti podél dálnice D5, ale nejlepší metodou je stále přímé hlášení od občanů. Pokud byste narazili na hnízdo, doporučuje se nezasahovat, protože sršně mohou být velmi agresivní. Místo toho je důležité hnízdo co nejrychleji nahlásit odborníkům.

Pokud najdete hnízdo, následujte tyto kroky: nezkoušejte hnízdo sami odstranit, udržujte bezpečnou vzdálenost, zaznamenejte přesnou lokalitu a kontaktujte odborníky. Pro hlášení výskytu můžete využít e-mail [email protected] nebo aplikaci Nahlaš sršeň.

Autor: Šimon Mitro

Související

Bolševník velkolepý
Domácí

Vysočina vyhlásila válku invaznímu bolševníku

Bohyňská lada
Domácí Příroda

Bohyňská lada získala vyšší ochranu. Unikátní krajina Českého středohoří je pod ochranou

Úhoř říční
Domácí Příroda

Úhoři se vrací do středočeských vod. Kraj jich vypustí tisíce

zvěř
Domácí

Obory na Moravě se uzavírají kvůli hrozbě slintavky