pondělí 19. května 2025

Srdce máme zdravější, úmrtnost ale neklesá

Odhad na dožití je o deset let vyšší než v roce 1989. Vidle do příznivého vývoje statistik ale hodil covid.

nemocnice

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Nemoci oběhové soustavy měly ještě na konci osmdesátých let na svědomí více než polovinu mrtvých. V devadesátých letech se tento trend začal obracet a dnes infarkt či mrtvice zabijí necelých čtyřicet procent obyvatel České republiky. Vyplývá to ze zpráv Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za procentuální změnu v úmrtnosti na srdeční onemocnění může podle odborníků zejména péče o životní prostředí, hlavně v oblasti emisí, a lepší stravovací návyky.

Trend poklesu úmrtnost se v České republice ale za covidové pandemie nejenže zastavil, naopak nabral opačný směr. „Rok 2021 tak zůstal rokem s nejvyšším úhrnem zemřelých v naší poválečné historii,“ říká Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ. Loni se však už čísla začala vracet na předcovidové hodnoty.

K nárůstu počtu zemřelých z části přispěly změny věkového složení populace a stárnutí silných populačních ročníků narozených ve 40. letech 20. století.

Dnešní naděje je oproti konci osmdesátých let vyšší takřka o deset let. „První odhad naděje dožití při narození pro rok 2022 hovořil o hodnotě 76,1 roku pro muže a 82 let pro ženy,“ dodává Michaela Němečková z Českého statistického úřadu.

Autor: Jan Skala

Související

operace
Zahraniční Zdraví

Zdravotní pokrok zpomaluje, varuje WHO. Rozdíly napříč zeměmi přetrvávají

africká žena
Zahraniční Zdraví

WHO řeší úmrtnost matek. Tisícům lůze předejít

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

bolest srdce
Zdraví AI

Umělá inteligence jako nový nástroj pro předpověď srdečních onemocnění