Advokát Ivan Pavlov od roku 1990 obhajoval Rusy obviněné ze zrady, špionáže nebo vyzrazování státních tajemství. Po zatčení a obvinění z porušení tajemství vyšetřování emigroval v září 2021 do Gruzie.
Ruské soudnictví je podle něj orgánem, který reaguje na signály prezidentovy administrativy a předkládá požadované návrhy. "Jakmile soudce obdrží případ, už ví, jaké rozhodnutí musí vydat. Procento osvobozujících rozsudků v ruském trestním soudnictví je v současné době asi 0,17 procenta, tedy nižší než statistická chyba,“ říká Pavlov a uvádí několik absurdních případů.
Několik žen žijících v Soči v dubnu 2008 vidělo projíždět městem nákladní vlak naložený vojenským vybavením. Napsaly to svým známým textovou zprávu. O šest let později všechny zatkla policie a soud je za velezradu a vyzrazení státního tajemství poslal na 14 let do vězení.
Trest 22 let za vlastizradu dostal novinář Ivan Safronov. Obžaloba mu nabídla minimální trest výměnou za jména jeho informátorů. To novinář odmítl.
Tři roky za mřížemi dostal Vladislav Nikitěnko za opakovanou diskreditaci ruské armády a pohrdání soudem. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu totiž podal trestní oznámení na prezidenta Vladimira Putina a další členy politického a vojenského vedení země. Obvinil je z rozpoutání agresivní války. Lidskoprávní organizace Memorial, která je v Rusku zakázaná a která loni dostala Nobelovu cenu za mír, pokládá Nikitěnka za politického vězně.