Spor o Gottovu skladbu. Opisoval Bay nebo kdysi dávno sám Štaidl?

Pražský soud rozplétá zapeklitý případ skladby Karla Gotta Pábitelé. O její autorství se soudí syn Ladislava Štaidla, ovšem ani ona skladba však nemusí nutně být čistý originál.

K_Gott_Praha_2015_(2)

Karel Gott byl symbolem československé a posléze i české hudby 60 let.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Karel Gott byl symbolem československé a posléze i české hudby 60 let.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Co má společného hit Karla Gotta Pábitelé a skladba Hold Back The River od britského zpěváka Jamese Baye? Takovou otázku si právě klade pražský městský soud, jenž projednává žalobu, kterou původně podal autor Pábitelů Ladislav Štaidl a po jeho předloňské smrti v ní pokračuje jeho syn Jiří. Spor zatím do svého finále nedospěl. Vypovídali však u něho znalci z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, kteří se shodli na tom, že podobnost mezi Pábiteli a Hold Back The River je v zásadě minimální. Je to úplně jiná písnička, zní jejich závěr.

Při projednávání však zazněl názor, že ani Pábitelé, kteří svým vznikem spadají do roku 1984, také nejsou úplně původní. Odborníci z JAMU poukázali na podobnost tohoto Gottova hitu a skladby Sun Of Jamaica, kterou v roce 1980 natočila kapela Goombay Dance Band a v tehdejším Československu ji zpropagovala Helena Vondráčková pod názvem Léto je léto o dva roky později.

Autor: Jan Skala

Související

soud
Krimi

Duchovní lákal chlapce do postele. Doma měl skoro čtyři sta filmů dětského porna

maxresdefault (1)
Zahraniční

Ježíš ze Sibiře dostal 12 let. Podle soudu ubližoval svým stoupencům

profimedia-1016506660
Zahraniční

Ekvádorský viceprezident jde za zpronevěru do vězení. Dostal 13 let

Gla7lR6XwAA1qfX
Zahraniční

Zatykač na Juna neplatí. Soud s ním by měl začít v sobotu