Spor o Gottovu skladbu. Opisoval Bay nebo kdysi dávno sám Štaidl?

Pražský soud rozplétá zapeklitý případ skladby Karla Gotta Pábitelé. O její autorství se soudí syn Ladislava Štaidla, ovšem ani ona skladba však nemusí nutně být čistý originál.

K_Gott_Praha_2015_(2)

Karel Gott byl symbolem československé a posléze i české hudby 60 let.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Karel Gott byl symbolem československé a posléze i české hudby 60 let.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Co má společného hit Karla Gotta Pábitelé a skladba Hold Back The River od britského zpěváka Jamese Baye? Takovou otázku si právě klade pražský městský soud, jenž projednává žalobu, kterou původně podal autor Pábitelů Ladislav Štaidl a po jeho předloňské smrti v ní pokračuje jeho syn Jiří. Spor zatím do svého finále nedospěl. Vypovídali však u něho znalci z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, kteří se shodli na tom, že podobnost mezi Pábiteli a Hold Back The River je v zásadě minimální. Je to úplně jiná písnička, zní jejich závěr.

Při projednávání však zazněl názor, že ani Pábitelé, kteří svým vznikem spadají do roku 1984, také nejsou úplně původní. Odborníci z JAMU poukázali na podobnost tohoto Gottova hitu a skladby Sun Of Jamaica, kterou v roce 1980 natočila kapela Goombay Dance Band a v tehdejším Československu ji zpropagovala Helena Vondráčková pod názvem Léto je léto o dva roky později.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0917685594
Domácí

SOCDEM čelí dalšímu kolu sporu o Lidový dům

Vratislav_Mynář_Praha_2013
Domácí

Mynář trest nedostane. Soud jej osvobodil v kauze dotačního podvodu

GL36eTDWoAAyj5H.jpg
Domácí

Peterková: Soud zrušil můj politický proces, ptejte se ho, proč

Donald Trump
Zahraniční

Trump za platby pornoherečce trest nedostal. Odsouzený ale je