I když v posledních měsících vykazovaly Spojené státy k ozbrojenému konfliktu na východě Evropy spíše zdrženlivý přístup, nyní se jejich aktivita obrací. Poté, co Sněmovna reprezentantů uvolnila více než 60miliardovou pomoc Ukrajině, zveřejnil Kongres nový sankční seznam namířený proti Rusku a zemím, které Washington podezírá ze spolupráce s Moskvou na obcházení již platných sankcí. Nový balíček míří například vůči výzkumným ústavům ministerstva obrany Ruské federace, automobilovým závodům v Bryjansku a na Urale nebo jedné z největších ruských leteckých společností Pobyeda.
Treasury is taking action to further degrade Russia’s ability to sustain its illegal war against Ukraine. Almost 300 targets are being sanctioned by both Treasury and @statedept for enabling Russia’s acquisition of technology and equipment from abroad. https://t.co/v7K7CzUEqP
— Treasury Department (@USTreasury) May 1, 2024
Celkem americké ministerstvo financí jmenovalo zhruba dvě stě jednotlivců a subjektů, které Rusku pomáhají s nakupováním zbraní či obranných systémů. Tentokrát nezasáhlo pouze ruské řady, ale jde o lidi a instituce také z jiných zemí. Americké sankce proto pocítí firmy a lidé v Kyrgyzstánu, Turecku, Belgii či na Slovensku. Tamní společnost Carovilli Trading nakupuje počítačové vybavení a software a přeprodává jej společnostem v Rusku.
"Spojené státy spolu s mnoha mezinárodními partnery jsou obzvláště znepokojeny subjekty sídlícími v Čínské lidové republice a dalších třetích zemích, které poskytují kritické vstupy pro ruskou vojensko-průmyslovou základnu," napsalo americké ministerstvo financí.